מחלות כבד - מושגים והבהרות

 
הכבד הינו האיבר הגדול ביותר בגופנו. משקלו באדם מבוגר הוא כ-1500 גרם והוא ממוקם בבטן, ברביע הימני העליון, תחת קשת הצלעות. הכבד בנוי ממבנה החוזר על עצמו וקרוי הטריאדה הפורטאלית, כאשר כל טריאדה מורכבת מעורק.
 
מבנה הכבד
 

מחלת כבד משנית לזיהום – הפטיטיס C

 
מחלה דלקתית-נגיפית הפוגעת בכבד. המחלה מועברת באמצעות נוזלי גוף בעיקר דרך הדם וגם מן האם לעובר או באמצעות מחטים מזוהמות. וירוס דלקת הכבד מסוג C, פוגע ב 170 מיליון איש בעולם, כאשר בישראל הוא פוגע באומדן של כאחוז מהאוכלוסייה.
 
הפטיטיס C
 

מחלת כבד אלכוהולית

 
צריכה אלכוהול מופרזת היא הסיבה השכיחה ביותר לשחמת כבד. הגורמים העיקריים להתפתחות מחלת כבד אלכוהולית היא כמות האלכוהול הנצרכת ומשך החשיפה לאלכוהול. רק 20-10 אחוזים מאלה שיצרכו כמות גדולה של אלכוהול יפתחו שחמת כבד.
 
מחלת כבד אלכוהולית
 

דלקת הכבד - הדבקות מנגיף הפטיטיס A

 
נגיף הפטיטיס A שייך למשפ' ה-Picornaviridea. הוא מורכב ממולקולת רנ"א יחידה המוקפת במעטפת חלבון קטנה. למשפחה זו משתייכים גם נגיפי הפוליו, קוקסקי, אקו ורינו. דלקת משנית לנגיף זה מתבטאת במחלה שאינה כרונית אלא חריפה.
 
דלקת הכבד - הדבקות מנגיף הפטיטיס A
 

דלקת כבד נגיפית הפטיטיס B

 
דלקת כבד נגיפית B נקראת גם "הפטיטיסוירלי B". הפטיטיס B נגרמת על-ידי הנגיף הפטיטיס B. החומר הגנטי של הנגיף הוא דנ"א. הנגיף מדבק מאוד גם בריכוזים נמוכים, והוא עמיד לתנאים סביבתיים קשים כמו חום והתייבשות, ובמידה מסוימת גם לחומרי ניקוי.
 
דלקת כבד נגיפית הפטיטיס B
 

דלקת כבד נגיפית D

 
דלקת כבד נגיפית D נקראת גם "הפטיטיס דלתא". הפטיטיס D נגרם על ידי הנגיף הפטיטיס D. החומר הגנטי של הנגיף הוא רנ"א. זהו נגיף מיוחד במינו בכך שהוא פרזיט של נגיף הפטיטיס B ואינו יכול להתקיים בלעדיו.
 
דלקת כבד נגיפית D